İngiltere merkezli güç karşılaştırma platformu USwitch, en tanınan 200 web sayfasının karbon ayak izini hesapladı. Rapor hazırlanırken barındırmadan yazı tipi boyutuna, fotoğraflardan görüntülere ve renklere kadar bir sitenin güç verimliliğini etkileyebilecek birçok faktör dikkate alındı.

USwitch, internet sitelerinin karbon ayak izini tahlil ederken bulut ve telekomünikasyon ağının kullandığı güç ile data merkezinin yenilenebilir güç ile desteklenip desteklenmediğini de hesaba kattığını söylüyor. Sonuç olarak en fazla ziyaret edilen web sayfalarının muazzam derecede karbondioksit emisyonuna yol açtığı ortaya çıktı.

En kirli ve en pak web siteleri hangileri?

İncelenen yüzlerce site ortasında gezegeni en çok kirleten platformun Reddit olduğu belirlendi. Uzmanlara nazaran Reddit tek bir ziyarette yalnızca 69 tıklamayla 13.05 gram karbondioksit yayıyor. Kelam konusu sayının 5 kilometre boyunca otomobil sürmeye muadil olduğunu belirtelim.

Dünyadaki başka yüksek emisyonlu siteler ortasında ziyaret başına 12.43 gram karbondioksit üreten Pinterest ve 11.43 gram karbondioksit yayan Nintendo oyun portalı yer alıyor. Victoria’s Secret, Uniqlo, Banggood ve Alibaba da en büyük karbon ayak izine sahip siteler olarak sıralanıyor.

Rapora nazaran internetteki en pak web sitesi Wikipedia. Özgür Ansiklopedi, ziyaret başına sırf 0.04 gram karbondioksit üretiyor. Toplumsal ağ LinkedIn ikinci sırada yer alırken onu moda devi H&M‘in web sitesi izliyor. Güç verimliliği en yüksek birinci on pak site ortasında PayPal, WordPress ve kripto para borsası Coinbase de bulunuyor.

Join to newsletter.

Curabitur ac leo nunc vestibulum.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Continue Reading

Müşteri Hizmetleri

7/24 Arayabilirsiniz.
+90 535 079 04 24

Destek Sistemi

7/24 Destek Sistemini Kullanabilirsiniz.