Yayınlanan yeni bir Cisco Talos Intelligence araştırması, bilgisayar korsanlarının kurbanlara berbat maksatlı yazılım dağıtmak için Slack ve Discord üzere uzaktan iş birliği platformlarını giderek daha fazla kullanmaya başladığını gösteriyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok kuruluşun uzaktan iş birliği platformlarına yönelmesi, hackerların çağa ayak uydurarak taarruz taktiklerini değiştirmesiyle sonuçlandı. Bilgisayar korsanları Covid-19 sonrasında yükselişe geçen Slack ve Discord platformlarına berbat hedefli yazılım yükleyerek “muteber üzere görünen” linkler elde ediyor.

Siber saldırganlar daha sonra makus emelli yazılımlara giden bu kontakları e-posta yoluyla yahut öteki sohbet uygulamalarında paylaşılarak kullanıcıları tuzağa düşürmeye çalışıyorlar. Discord daha evvel Thanatos fidye yazılımını dağıtmak için de kullanılmıştı.

Evrak barındırma özellikleri berbata kullanılıyor

Discord ve Slack üzere platformların belge barındırma özelliklerini berbata kullanma, en yaygın taarruz usullerinden biri haline geldi. Bu platformlara yüklenen makus hedefli yazılımlar ortasında Phoenix Keylogger ve LimeRAT da bulunuyor.

Cisco araştırmacıları, uzaktan iş birliği platformlarıyla ilgili irtibatlara tıklarken çok dikkatli olunmasını öneriyor. Tanımadığınız yahut güvenmediğiniz ilişkileri görmezden gelerek kendizi bu cins taarruzlara karşı tesirli bir halde müdafaanız mümkün.

Join to newsletter.

Curabitur ac leo nunc vestibulum.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Continue Reading

Müşteri Hizmetleri

7/24 Arayabilirsiniz.
+90 535 079 04 24

Destek Sistemi

7/24 Destek Sistemini Kullanabilirsiniz.